Новата фабрика на Астон Мартин, сепак, ќе биде во Велс
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Астон Мартин, британскиот производител на луксузни автомобили, објави дека ќе инвестира 200 милиони фунти во изградба на нова фабрика во Велс. Во јануари македонските медиуми објавија дека компанијата најпозната како производител на „службеното возило“ на Џејмс Бонд, сериозно ја разгледува можноста Македонија да биде локацијата на идната фабрика.

Според зборовите на извршниот директор на Астон Мартин, Ендрју Палмер, велшката локација на која некогаш имало база на РАФ (Royal Air Force), победила во конкуренција на вкупно 20 локации, од Британија, преку источна Европа, Блискиот Исток, Мексико, САД и Канада.

Новата фабрика што ќе вработува 750 работници, би требало да биде готова до 2020 година.

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×