Новиот европски буџет ќе ни овозможи наjмалку 600 милиони евра за ИПА 3 фондовите
Објавено на од во Политика

http___prod-upp-image-read.ftЕвропските лидери не можат да се договорат за буџетот 2021 – 2027

Одредувањето на седумгодишниот буџет никогаш не минувало лесно, но овој пат битката е далеку потешка по излезот на Велика Британија која зад себе остави дупка од 75 милијарди евра. А тоа е доволно голема дупка што го доведува во прашање и реализирањето на приоритетите на Европската Комисија.Токму од постигнувањето на договор за новиот седумгодишен буџет, зависи и финансиската рамка што ќе ни биде ставена на располагање нам како земја за периодот од 2021 до 2027 година. Без оглед што станува извесно дека земјата следниот период ќе ги почне преговорите со ЕУ за полноправно членство, во текот на преговарањето продолжуваме да го користиме Инструментот за претпристапна помош, или скратено ИПА. Предлогот на ЕК лани беше да се зголеми износот за околу 30%, но имајќи го предвид како се преговараше за буџетот минатата недела, се очекува износот за ИПА 3 да остане како и досега.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×