Новиот фронт на Европа во конкурентна битка со Кина
Објавено на од во Економија
Властите во Кина користат широк спектар на методи за елиминирање на учесниците на европскиот пазар.
china_eu001Азискиот пазар останува во голема мера затворен
По воведувањето на новите овластувања за вето во однос на странските инвестиции во Европа, вниманието на Брисел е фокусирано на тешкото прашање за запирање на странските компании за учество во јавни тендери доколку нивните домашни пазари, кои се затворени за европските фирми.
Обезбедувањето на еднаков пристап и реципроцитет во јавните набавки е најновиот фронт во напорите на ЕУ за борба против нелојалната конкуренција од кинеските државно-спонзорирани компании. Се повеќе и повеќе европски земји, предводени од Франција и Германија, како и сé поголем број корпоративни лидери, се револтирани.
Во 2014 година, само главните аукции кои се одржуваат во областа изнесува 420 милијарди евра.
Европскиот пазар за јавни набавки е неверојатно отворен, додека другите главни играчи продолжуваат да ги покренуваат правните бариери за странските понудувачи. Соединетите Американски Држави теоретски ги прифаќаат надворешните актери, како потписник на Договорот за Светската трговска организација, но сé уште го имаат својот Закон за „Купувај американско“, како и одреден број на прописи на државно ниво кои ги фаворизираат локалните компании. Јапонците имаат помалку правни бариери, но повеќе културни.
Кинескиот пазар останува во голема мера затворен. Властите користат широк спектар на методи за да отстранат европските учесници: барањето за купување на локално ниво во основниот закон за јавни набавки, правилата за локални материјали и работна сила, ниските стандарди за управување и транспарентност и, се разбира, субвенционирана конкуренција.
Кина е членка на СТО од 2001 година, но сé уште не ја исполнила својата обврска да го потпише договорот за набавки на Глобалното тело. Судејќи според недостатокот на напредок на годишниот самит ЕУ-Кина во вторникот во Брисел, ова нема да се случи наскоро.
Лесно е да се разбере зошто, имајќи предвид дека земјата ги користи сите лостови на својот систем на државен капитализам во стремежот да постигне технолошки супериорност во различни индустриски сектори до 2025 година Договорот на СТО би ги изложил кинеските државни претпријатија на странската конкуренција и би ја обврзало земјата да ги усогласи законите со меѓународните тела во решавањето на споровите.
Европската комисија сега оживува механизам за утврдување на реципрочно отворање на пазарот – мерка која беше запрена во позадината на отпорот од некои влади. Т.н. меѓународен инструмент за јавни набавки, предложен уште во 2012 година, првично предвидуваше целосно да се исклучуваат странски учесници, ако владите на нивните држави не дозволуваат европски компании на аукциите во соодветниот сектор.
Новата помека верзија сега има поголеми шанси за одобрување. По почетното испитување на практиките за јавни набавки на Кина или друг трговски партнер, таа ќе дава на комисијата право да наметне дополнителна такса во износ до 20% од вредноста на понудата.
Дали ова ќе биде доволно за да се мотивира Кина да ги промени своите практики? Се чини неверојатно, со оглед на решеноста на Пекинг да ја спроведе својата Индустриска стратегија за до 2025 година. Веројатно знаат дека во доволно европски престолнини ќе имаат симпатизери за да се спречи општата забрана. Но, иницијативата за јавни набавки може да биде само еден од неколкуте чекори.
ЕУ, исто така, планира да ги заостри еколошките и социјалните стандарди за сите проекти финансирани од ЕУ, кои ќе ја укинат бариерата за кинеските компании. Друг потег би бил да се ограничи пристапот на државните или субвенционираните кинески компании на внатрешниот пазар на ЕУ.
Во секој случај, трпението на блокот е исцрпено, и Пекинг повеќе не може да смета на Европа да биде поделена во дејствувањето.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×