Новиот пакет на ЕЦБ ќе вклучува уште пониски каматни стапки и компензации за банките
Објавено на од во Економија
Новиот стимулативен пакет на Европската централна банка (ЕЦБ) може да вклучува дополнителни намалувања на каматните стапки (во моментов 0%), политика за нивно задржување на историското дно за уште подолг период и компензација за банките за несаканите ефекти на негативните каматни стапки, Пишува Ројтерс. Агенцијата се потпира на своите внатрешни извори. ЕЦБ во моментов одбива да ги коментира информациите.
ецб еуроМногу од одговорните за политиката на централната банка размислуваат и за масовен откуп на обврзници, но земјите од еврозоната се против тоа. Причината е што со последната ваква програма, која заврши пред помалку од една година, банката отпечати вкупно 2,6 трилиони евра, што ги користи за купување обврзници на компаниите, така што тркалото на економијата се врти.
Во моментов, еврозоната и ЕЦБ се наоѓаат во тешка состојба. Очекувањата на скоро сите институции се за натамошно забавување на растот на економијата, додека таа на Германија, најголема во Европа, е веќе на работ на рецесија. Проблемот е, сепак, во тоа што ЕЦБ во пракса е сè уште во кризен режим, останат од претходната рецесија. Прашањето сега, за банкарите и политичарите, е кои дополнителни мерки може да се преземат за да се ублажи ударот.
Кристин Лагард, сегашниот избран претседател на ЕЦБ, треба да ја преземе функцијата од Марио Драги на 1 ноември. Според Ројтерс, сентиментот во централната банка е дека сите алатки што стојат на располагање не треба да се користат пред преземањето на Лагард.
Лагард ќе се соочи со стари проблеми – неизвесност околу Брекзит, рецесија со кои се соочуваат Германија и Италија, како и трговскиот конфликт меѓу САД и Кина, што влијае на европската економија бидејќи Кина губи дел од својот економски раст. На оваа листа може да се додаде дека во случај на договор меѓу САД и Кина да стави крај на конфликтот, следниот фронт на администрацијата на Доналд Трамп речиси сигурно ќе биде преговори за трговските односи со Европската Унија.
Според изворите, предлозите во моментов се разликуваат по тежина и конечната одлука ќе биде донесена во недела пред 12 септември, кога ќе се одржи следниот состанок на ЕЦБ. Една од најголемите досегашни дискусии е враќањето на програмата за откуп на обврзници затоа што ЕЦБ веќе се приближува до својот наметнат плафон за печатење пари. Ако програмата е навистина вратена, тоа сигурно ќе значи и понатамошно укинување на тековните правила според кои ЕЦБ не може да задржи повеќе од една третина од обврзниците на една земја.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×