„Новости“: Белград и Приштина ќе добијат насоки од Запад за Косово
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Белград и Приштина наскоро треба да добијат насоки од западните земји за наоѓање конечно решение за косовското прашање, но тие ќе остават простор за евентуални „амандмани“ од двете страни, пишува „Вечерње новости“.
косрбОвој начин на работа, според мислењето на западните лидери, треба да го забрза затворањето на косовското прашање.
Според весникот, на самитот во Париз, доколку дојде до него, може да се обелодени што се наоѓа меѓу „препораките“.
„Новости“ потсетува дека во 2005 година Контакт групата востанови три основни принципи за преговори за статусот на Косово: да нема поделба на Косово, да нема враќање на состојбата од пред 1999 година и да нема спојување на Косово на соседните држави.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×