„Њујорк тајмс“: Дојче банк под истрага во САД поради трансакции за перење пари
Објавено на од во Економија
Американските власти вршат истрага во германската Дојче банк заради сомневање за криминално неисполнување на мерките за спречување на перење пари,објави Њујорк тајмс.
dbИстрагата е фокусирана на тоа како банката продолжила со трансакции за кои вработени во неа ги идентификувале како сомнителни.
Според написот кој се потпира на изјави од седум неименувани извори, некои од трансакциите се поврзани со Џаред Кушнер, зет и советник на американскиот претседател Доналд Трамп.
Тами Мекфадден, поранешен вработен во Дојче банк, минатиот месец изјави за весникот дека пријавила некои трансакции поврзани со компанијата на Кушнер како сомнителни. Но, нејзините претпоставени не ги пренеле информациите во американското Министерство за финансии.
Портпаролот на банката одби да даде коментар за тврдењата на весникот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×