Обама ја “притиска” Меркел  да ја задржи Грција во еврозоната по секоја цена
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

САД загрижени за геополитичките последици ако Грција го напушти еврото во време на растечки глобални ризици неофицијално се посилно ја притискаат германската канцеларка Ангела Меркел да ја задржи Атина во еврозоната во секоја цена.

Американскиот претседател Барак Обама и Меркел, телефонски разговарале во саботата за развојот на настаните околу Грција. Двајцата се согласиле дека е важно да бидат преземени напори кои би воделе кон тоа, Грција да се врати кон реформи и економски пораст во рамките на еврозоната.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×