Очекувањата на преработувачката индустрија се поволни поради повеќе нарачки и вработени
Објавено на од во Економија

Поповолна состојба со нарачки во преработувачката индустрија имаат раководителите на деловните субјекти во оваа гранка за јуни годинава во однос на претходниот месец, објави Државниот завод за статистика.

индустријаНивните очекувања за обемот на производството во наредните три месеци се исто така поповолни, а и залихите на готови производи се зголемени во јуни во однос на мај годинава.

Се очекува бројот на вработените во преработувачката индустрија да се зголеми.

Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во јуни 2019 година изнесува 69,9 отсто од нормалното искористување. Најголемо влијание врз огрничувањето на обемот на производството имаат недостигот на квалификувана работна сила со 26,2 отсто, недоволната странска побарувачка со 15,6 отсто, недоволната домашна побарувачка со 14,4 отсто и неизвесното економско опкружување со 11,9%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×