Од 1 април УЈП ќе доставува годишни даночни пријави по електронски пат
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
УЈП од почетокот на наредниот месец ќе почне да ги доставува на граѓаните претпополнетите годишни даночни пријави за остварени приходи во текот на 2018 година.
Uprava-za-Javni-Prihodi-UJP-1-bg_resizeГраѓаните годинава немаат обврска да пополнуваат годишна даночна пријава и да ја носат во УЈП, даночната листа ќе им стигне на меил. Пријавите ќе бидат пополнети, а граѓаните ќе ги добиваат електронски,  најдоцна до 30 април, истите ќе треба да ги потврдат или корегираат и испратат најкасно до 31 мај.
Во електронскиот систем на Управата за јавни приходи се регистрирани близу 700 илјади даночни обврзници. Иако беше предвидено беше одложено регистрирањето во системот на пензионерите што остваруваат приход само по основ на пензија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×