Од 2002 година досега, околу 360 илјади луѓе станаа граѓани на ЕУ пред државата да стане членка
Објавено на од во COVER STORY

family-76782_1920Масовното иселување станува најголема пречка за македонската економија 

Од последниот попис на населението во 2002 година до лани, вкупно 358.414 веќе станале граѓани на ЕУ пред државата да стане дел од европското семејство, покажува анализата што ја направивме на податоците од Евростат. Од нив, 167.339 граѓани добиле државјанство од некоја од европските држави, а најмногу, што е и очекувано, бугарски, и тоа 73.998. Меѓутоа, бројот на граѓани што станале Европејци, со државјанство како виза за иселување и работа во ЕУ, се зголемува откако ќе се додаде и бројката на луѓе што добиле дозвола за престој во некоја од европските држави. Вкупно 191.075 имаат таква дозвола за легален престој подолг од една година, а најголем дел од нив, за патувањето навеле фамилијарна причина.Најмногу од нив престојуваат во Италија, дури 69.711 луѓе, каде што всушност одат и најмногу сезонски работници од земјава. Демографите што ги консултиравме, велат дека пописот што е предвидено да се спроведе догодина ќе даде прецизен податок колку граѓани живеат во моментот во земјата, бидејќи европските и светските стандарди што ќе се применат наложуваат да се евидентираат сите македонски граѓани коишто во моментот живеат тука, странци коишто престојуваат во земјава повеќе од една година и нашите граѓани што се надвор од земјата но не подолго од една година.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×