Од денеска земјите од Западен Балкан ќе плаќаат поевтин роаминг помеѓу себе
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Од денеска натаму, граѓаните и бизнисите во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија ќе плаќаат значително помалку за роаминг во регионот. Ова го најави комесарот на ЕУ, Марија Габриел.
роамингЦените за излезните повици паѓаат во просек 65%, а дојдовните повици, 62%. Текстуалните пораки поевтинуваат во просек од 58%, а мобилниот интернет со цели 78%.
„Новата регионална спогодба е првиот чекор за постигнување на “роаминг како дома” во рамките на Западен Балкан. Дополнителни намалувања на тарифите се очекуваат од 1 јануари 2020 година“, посочуваат од претставништвото на ЕК.
Регионалниот договор за роаминг не ги опфаќа цените меѓу шесте земји и членките на ЕУ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×