Од каде доаѓа облеката во ЕУ?
Објавено на од во Економија

Во споредба со 2013 година, увозот на облека во земјите-членки на ЕУ се зголеми за 25%, објави Еуростат.

Girl shopping at a thrift storeВо 2018 година, земјите-членки на ЕУ увезоа облека во вредност од 166 милијарди евра, малку повеќе од половина од нив од земји кои не се членки на ЕУ (51% или 84 милијарди евра).

Земјите-членки на ЕУ извезуваат облека за 116 милијарди евра, повеќето од нив за други земји-членки на ЕУ (77% или 89 милијарди евра). Во споредба со 2013 година, ова е зголемување од 36% во вредноста на вкупниот извоз на земјите-членки на ЕУ.

Германија, најголемиот увозник на облека

Во 2018 година, Германија увезе облека во вредност од 17 милијарди евра од земји кои не се членки на ЕУ (20% од вкупната вредност на увезената облека во ЕУ од земји кои не се членки на ЕУ). Ова ја прави Германија најголем увозник во ЕУ на облека произведена надвор од ЕУ, Велика Британија (над 12 милијарди, 15%), Шпанија (12 милијарди, 14%), Франција (10 милијарди, 12%). ), Холандија (10 милијарди, 11%) и Италија (8 милијарди, 9%).

Кина, главниот извор на увезената облека

Увозот на облека надвор од ЕУ доаѓа главно од Кина (27 милијарди евра или 32% од вкупниот увоз од земји кои не се членки на ЕУ), Бангладеш (16 милијарди евра, 19%) и Турција (10 милијарди евра, 12%), Индија (5 милијарди, 6%), Камбоџа (4 милијарди, 5%), Виетнам (над 3 милијарди, 4%), Мароко и Пакистан (и двете – 3 милијарди, 3%).

Италија, најголем извозник на облека

Меѓу земјите-членки на ЕУ, Италија извезла облека во вредност од 9 милијарди евра во земји што не се членки на ЕУ во 2018 година (36% од вкупниот извоз на ЕУ облека надвор од ЕУ). Ова ја прави Италија најголем извозник на облека надвор од ЕУ, пред Германија и Шпанија (и 5 милијарди, 17%), потоа Франција (3 милијарди, 12%) и Обединетото Кралство (1 милијарда евра, 5%).

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×