Од понеделник почнува емитувањето на двојазичната ТВ Шења
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

tv-shenjaТВ Шења, новата кабловска телевизија со национална концесија, ќе почне да емитува од понеделник. Телевизијата е проект на „Медиа ворд њуз“, а тимот на чело со уредникот Исмаил Синани очекува брзо етаблирање на медиумскиот пазар.  ТВ Шења ќе емитува двојазично – на албански и на македонски јазик, а ќе може да се следи и на територијата на Албанија и на Косово. Дел од екипата на телевизијата ќе биде познатиот новинар Мухамед Зекири, кој неодамна замина од Алсат-М, каде работеше десетина години. Зекири најавува независен медиум, чија единствена уредувачка политика ќе биде барањето на вистината, односно промовирањето на вистинските вредности.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×