Одбиен предлогот на СЈО за притвор за Груевски – одземен му е пасошот
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Нема притвор за Никола Груевски, ниту за неговите најблиски соработници обвинети во случајот „Титаник“ по обвинението што до судот го поднесе Специјалното јавно обвинителство.

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска соопшти дека е одбиено барањето за притвор за лицата обвинети во предметот „Титаник“, а определени се мерки за претпазливост, вклучително и одземање на нивните пасоши.

„По разгледување на предлозите и ценење на фактите и доказите, Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе решенија со кои предлогот за определување мерка притвор против Н.Г., М.П., К.Б., М.Ј. и Г.Ј. се одбива како неоснован. По службена должност им се определуваат мерки за претпазливост и тоа обврска обвинетите да се јавуваат кај надлежно службено лице во суд еднаш неделно, привремено одземање на патна исправа и забрана за издавање нова и привремено одземање на дипломатска патна исправа“, стои во соопштението од судот.

Против овие решенија е дозволено право на жалба во рок од три дена до Апелацискиот суд, што СЈО ќе го искористи.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×