Односите со Обединетото Кралство регулирани со билатерален договор во случај на „лош развод од ЕУ“
Објавено на од во COVER STORY

Brexit Blue European Union Eu Flag On Broken Wall And Half GreatОбединетото Кралство излезе од ЕУ, но ќе се преговараат „деталите околу разводот“

Обединетото Кралство формално ја напушти Европската Унија, но до крајот на годината ќе се однесува по старите правила, односно до декември е предвиден транзициски период во којшто треба да се регулираат односите на оваа земја со останатите 27 земји членки на ЕУ.Британскиот премиер Борис Џонсон сака чист договор за слободна трговија и отстапување од ЕУ регулативите, Брисел вели дека пристапот до внатрешниот европски пазар е врзан со тие регулативи а наоѓањето заеднички именител засега се чини тешко. Тоа значи дека Брегзит е голем предизвик за европската економија а индиректно и за македонската. Двете земји веќе подготвија и Договор за партнерство, трговија и соработка и според амбасадорката на Обединетото Кралство во земјава, Н.Е Рејчел Галовеј, овој договор ќе ги регулира и уште повеќе ќе ги зацврсти односите меѓу двете земји.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×