Одредување на финансирањето на буџетот на еврозоната како приоритет
Објавено на од во Економија
Министрите за финансии на Европската унија мора да ги решат изворите на финансирање за идниот буџет на еврозоната, како приоритетни, објавија лидерите на ЕУ во своите министри за финансии во петокот, но останува нејасна идејата за европската шема за осигурување на депозитите ( EDIS).
мин фин еуПретседателот на министрите за финансии на еврозоната, Марио Сцетено, ги информираше лидерите за тоа што министрите го постигнале откако беа замолени во декември минатата година да работат на креирање на буџет за евро зоната, заедно со други реформи, вклучувајќи го и ЕДИС.
“Бараме од Еврогрупата брзо да поднесе извештај за соодветните решенија за финансирање”, рекоа лидерите во изјавата за буџетот на еврозоната, наречена Буџетски инструмент за конкурентност и конвергенција (БИКЦ).
“Овие елементи треба да се договорат како приоритетни, за да може да се одреди големината на БИКЦ во контекст на следната повеќегодишна финансиска рамка”, рекоа тие, мислејќи на следниот поширок буџет на ЕУ.
Но, лидерите избегнаа дури и директна референца за ЕДИС, шема која беше блокирана со години поради силно противење од Германија.
Во соопштението се вели дека “се надеваме на продолжување на техничката работа за натамошно зајакнување на банкарската унија” – кодекс на ЕУ шемата за гарантирање на депозити – со напомена дека немал краен рок за дискусиите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×