ОЕЦД: „Машките“ старт-апи добиваат повеќе финансирање отколку „женските“ стартапи
Објавено на од во Економија
Стартапите, основани и водени од жени, имаат помала веројатност да добијат средства за финансирање од оние што ги водат мажите, се вели во извештајот на ОЕЦД.
OECDИзвештајот The Levelling the Playing Field report покажува дека шансите за финансирање на машки старт-апи се до 10% повисоки од оние со најмалку еден женски основач, со тоа што овој јаз е највидлив во Европа.
Исто така, покажува дека кога старт-ап-компаниите со еден или повеќе основачи жени обезбедуваат финансирање, тие добиваат една третина помалку, а машките компании обезбедуваат просечно 11,6 милиони евра за една рунда наспроти 8 милиони евра за оние основани или коосновани од жени .

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×