ОЕЦД остро ги спушти проекциите за глобалниот економски раст до посткризното ниво
Објавено на од во Економија
Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) остро остро ја намали својата прогноза за глобален раст на најниско ниво од последната глобална финансиска и економска криза, наведувајќи го негативното влијание од трговската војна меѓу САД и Кина.
оецд1ОЕЦД предупреди дека глобалната економија ризикува да влезе во нова, трајна фаза на слаб раст доколку владите продолжат да се двоумат да одговорат.
Според привремениот извештај за економскиот изглед на организацијата со седиште во Париз, објавен во четвртокот, глобалната економија ќе порасне за само 2,9% оваа година по 3,6% пораст во 2018 година и претходната (во мај) експанзија на проширувањето 3,2 проценти, што може да биде најслаб раст од последната глобална финансиска криза во 2008 и 2009 година. За следната година ОЕЦД очекува благ пораст на растот на 3,0%, но според претходната проценка од мај за многу подобра економска експанзија од 3,4%.
„Она што изгледаше како привремена трговска тензија се претвора во трајна нова состојба на трговија“, рече за Ројтерс главниот економист на ОЕЦД, Лоренс Бун. „Глобалниот поредок што ја регулира трговијата се чини дека е суспендиран и ние сме во нова ера на помалку безбедни, претежно билатерални, а понекогаш и агресивни трговски односи“, додаде таа.
Според г-ѓа Бун, растот на трговијата, кој е главниот двигател на глобалното економско закрепнување од последната финансиска криза пред една деценија, падна од 5% во 2017 година на негативна територија.
Во меѓувреме, зголемувањето на трговските тензии ја оштетува деловната доверба, забавувајќи го растот на инвестициите од 4% пред две години на само 1%.
Според Лоренс Бун, постојат докази дека трговската војна негативно ќе влијае на американската економија, и ќе влијае на одредено индустриско производство предизвикувајќи корпоративен банкрот.
Со оглед на ова, ОЕЦД исто така ги намали своите проекции за раст на најголемата светска економија на 2,4% оваа година и на 2,0% следната година, по претходните проценки во мај за зголемување на американскиот БДП за 2,8% во 2019 година и до 2,3% во 2020 година.
Големата меѓународна економска организација на развиените земји исто така очекува кинеската економија да порасне со забавена стапка од 6,1% оваа година (пораст од 6,2% беше прдвиден во мајскиот извештај) и 5,7% следната година (пораст од 6,0 % во мајската проценка).
ОЕЦД проценува дека одржливиот пад на домашната побарувачка на Кина од околу 2% на годишно ниво може да има значаен негативен ефект врз глобалната економија. Доколку овој пад е проследен со влошување на финансиските услови и поголема неизвесност, таквото сценарио би значело дека глобалниот економски раст ќе се намали за 0,7% на годишно ниво во текот на првите две години од ваквиот шок.
Според ОЕЦД, влијанието на натамошна ескалација на трговските тензии меѓу САД и Кина може да ја намали експанзијата на Кина за БДП за дури 1%, американскиот БДП за 0,7% и светскиот БДП за 0,6% во наредните години. Евентуалниот Брегзит без договор може да заземе скоро 3% од БДП на Велика Британија до 2022 година и 0,6% од БДП во еврозоната.
Паризската организација очекува економијата на Велика Британија да порасне за само 1% годинава и 0,9%  следната година, но само доколку Велика Британија замине ЕУ има привремен договор за излез од ЕУ.
Меѓутоа, доколку Велика Британија ја напушти Унијата без договор, нејзината економија ќе биде послаба за 2% во периодот меѓу 2020 и 2021 година, дури и ако самиот излез е релативно мирен, додека ја одржува целата тековна оперативна инфраструктура.
Во такво негативно сценарио (Брегсит без договор), економијата во еврозоната нема да биде поштедена од негативните ефекти, а нејзиниот БДП може да ослабне за 0,5% во текот на следните две календарски години.
ОЕЦД ја намали својата прогноза за целата еврозона, особено со оглед на забавувањето на  најголемата економија, германската, која се очекува да влезе во техничка рецесија овој квартал.
Според ОЕЦД, економскиот раст во еврозоната ќе забави оваа година на 1,1% (под 1,2% во мај) и на 1,0% во 2020 година.
Организацијата со седиште во Париз сугерира дека владите се во можност да ја вратат зголемената неизвесност и да инвестираат повеќе во инфраструктурата, што може да помогне во спречување на ризиците за економски развој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×