Околу 1.000 лекари од Србија сакаат да заминат на работа во странство
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

И оваа година околу 1.000 лекари сакаат да заминат од Србија. Проблемот не е нов, а иако за тоа се зборува со години, очигледно ситуацијата не е подобрува. Oва за РТС го кажува Директорката на Лекарската комора на Србија, Весна Јовановиќ која потврдува дека илјада лекари чекаат потврда да заминат од земјата.

Меѓу нив, вели таа, најмногу се млади лекари кои поради лошата политика на вработување изгубиле надеж дека ќе се вработат.

„Тоа што младите бараат потврда не значи дека ќе заминат од земјата. Тие сакаат да одат и потребен им е сертификат, а за сега нема прецизни податоци што се случува после тоа. Се надеваме дека овој раст (на лекари што заминуваат) ќе запре“, вели Јовановиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×