ОН: Алармантно загадување во големите градови во Западен Балкан
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Луѓето во сите поголеми градови во Западен Балкан се соочуваат со алармантно ниво на загадување на воздухот, кое го намалува очекуваниот животен век, се наведува во извештај на ОН.
unВо денеска објавениот Извештај на Програмата за заштита на животната средина на ОН, се посочува дека „неразвиениот и политички кревок“ регион во голема мерка се потпира на согорувања масло за производство на енергија.
Извештајот е изработен врз основа на податоци од 18 градови и подготвен во координација со Светската здравствена организација и институциите за проценка на квалитетот на воздухот од Србија, Албанија, Црна Гора и Северна Македонија.
Во него се наведува дека луѓето во регионот се „изложени на една од најголемите концентрации на загадување на воздухот во Европа, која е и до петпати поголема од националните и ЕУ насоките“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×