ОН: Голем дел од природата е веќе загубен
Објавено на од во Економија
Експертската група на ОН за биодиверзитет предупреди дека голем дел од природата веќе е изгубена, а она што ни е останато, продолжува да се уништува.
we-are-screwed-featuredПрелиминарниот извештај од 1.800 страници вели дека природата е извор на безброј богатства – вода, храна, енергија, минерали. Таа е дарежлива кон луѓето. Уловот на риби во светот се зголемил за 50 отсто во текот на изминатите 50 години. Над две милијарди луѓе користат дрво како извор на енергија. Помеѓу 25 и 50 проценти од фармацевтските производи доаѓаат од природата. Растенијата и микроорганизмите играат клучна улога во филтрирањето на водата и чистиот воздух. Флората и океаните апсорбираат повеќе од половина од емисиите на јаглерод диоксид,  што предизвикува климатски промени. Но, сите тие блага се предмет на уништување. Луѓето ја експлоатираат и ја загадуваат животната средина повеќе од кога било.
Денес 75 проценти од животната средина на копно, 40 проценти од океаните и 50 проценти од реките покажуваат знаци на загадување.
Речиси 40 проценти од земјиштето се обработува или е дел од урбаната средина. Незасегнати и „во дивината” се само 13 отсто од океаните и 23 отсто од земјата.
Исцрпеноста на обработливото земјиште доведе до намалување на земјоделските приноси повеќе од 20 проценти од површината на земјата, што има влијание на повеќе од три милијарди луѓе.
Од 1990 до 2015 година површината на светските шуми е намалена за пет отсто – од 4,28 милијарди хектари на 3,99 милијарди хектари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×