ОПОРАВУВАЊЕ НА БЕРЗИТЕ: Силен раст на цените на нафтата од почетокот на годинава
Објавено на од во Економија

Консултантската фирма JBC Energy проценува дека производството во овој месец веројатно ќе надмине 12 милиони барели дневно.

oil

На светските пазари, цените на нафтата нагло се зголемија во втората половина од минатата недела, бидејќи инвеститорите се надеваат дека САД и Кина наскоро ќе постигнат договор за трговија, што ќе придонесе за стабилизирање на растот на најголемите светски економии.

На пазарот во Лондон, цените на нафтата минатата недела скокнаа околу 6% односно 60,5 долари, додека на пазарот во САД падна за 7,6 % т.е. 51,6 долари. По падот од над 20 % во 2018 година, во првите две недели од оваа година, цените на нафтата надмина повеќе од половина од таа загуба.

До петокот цените на нафтата се зголемуваа девет дена по ред, што е најдолга позитивна линија од 2010 година.

Ова, меѓу другото, се должи на надежите на инвеститорите дека ќе се стабилизира растот на најголемите светски економии, што исто така ќе ја зголеми побарувачката за енергија.

Позитивен тон на преговори меѓу Кина и САД

Трговецот поттикна позитивен тон во кој тој го заврши првиот круг преговори оваа година помеѓу САД и Кина во Пекинг, па се надеваат дека ќе постигнат трговски договор меѓу двете најголеми светски економии во дадениот рок.

САД и Кина поминаа многу од почетокот на трговската војна и наметнувањето на увозни давачки, што предизвика стравувања од забавување на економскиот раст.

Во петокот беше објавено дека кинеските власти ќе ги намалат проценките за економскиот раст оваа година со 6 до 6,5 %, откако проценката за минатата година изнесуваше 6,5 %.

Намалувањето на проценките, според аналитичарите, е поради повисоките американски царини за кинескиот увоз и слабата домашна побарувачка. Кина е најголем потрошувач на суровини во светот.
“Ако растот на економијата всушност е забавен, цените на нафтата ќе бидат потиснати поради нивната поврзаност со растот”, вели Хју Фрејм, менаџер на Frame Funds.

Намалување на производството на ОПЕК

Од друга страна, субвенционирана поддршка е обезбедена со неодамнешниот договор помеѓу Организацијата на нафтените извозници (ОПЕК) и неговите партнери предводени од Русија, за намалување на производството за 1,2 милиони барели дневно од почетокот на оваа година.

ОПЕК ќе го намали производството за 800.000 барели дневно и независни производители на 400.000 барели, што треба да ја намали нерамнотежата помеѓу понудата и побарувачката.

Русија произведува 11,38 милиони барели дневно во просек меѓу 1 и 10 јануари, што е намалување од декември, кога производството достигна рекордни 11,45 милиони барели дневно.

Дополнителна ценовна поддршка, исто така, обезбедува намалување на извозот на нафта во Иран од ноември минатата година, кога САД повторно наметнаа санкции за нуклеарната програма на Техеран.

Сепак, напорите на водечките производители го неутрализираат поголемото производство во САД, каде што производството во 2018 година се зголеми за 2 милиони барели дневно на рекордни 11,7 милиони, што го прави водечки светски производител на нафта, пред Саудиска Арабија и Русија.

САД го намалуваат бројот на капацитети

Консултантската фирма JBC Energy проценува дека производството во овој месец веројатно ќе надмине 12 милиони барели дневно.

Но, производството наскоро би можело да падне. На ова укажуваат податоците на Бејкер Хјуз, врз основа на минатата недела, кога бројот на активни нафтени капацитти во САД се намалил во втората седмица по ред.

Многу аналитичари проценуваат дека за прв пат во три години бројот на активни капацитети во САД ќе се намали откако производителите го намалија планот за производството во 2019 година поради несигурност во врска со опоравувањето на цената на нафтата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×