Општините бараат повеќе пари од даноците за да бидат независни
Објавено на од во КАПИТАЛ АНАЛИЗА

Akcija-za-cistenje-Butel-noemvri-2017-3Презадолженоста на општините ќе ја плаќаме сите

Неодамнешната одлука на Владата да одвои 50 милиони евра неповратни пари од државниот буџет за да им исплати 51% од долговите на општините во Македонија на површина го извади проблемот со финансиската неодржливост и нестабилност на многу општини во Македонија. Имено, околу 20% од општините во Македонија во последните неколку години работат со блокирани сметки, иако тоа е противзаконски. Кај некои општини состојбата е алармантна заради тоа што неизмирените обврски достигнуваат дури до 80% од нивниот годишен буџет. Градоначалниците, пак, велат дека проблемот со финансиската нестабилност на општините во голем дел се должи и на лошата и спора фискална децентрализација во Македонија.
За да не зависат од дотациите од власта општините бараат да добиваат поголем дел од прибраните приходи во државниот буџет од различни даноци. И тоа од приходите по основ на ДДВ бараат зголемување од сегашните 4,5% на 10 % во полза на општините, додека од персоналниот данок, од сегашните 3% на 50%. 

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×