Орбан: Европејците брзо ќе бидат малцинство на континентот, поради миграциската инвазија
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Унгарскиот премиер Виктор Орбан даде апокалиптично видување за Западна Европа, велејќи дека истата е подложена на миграциска инвазија, која набрзо ќе ги претвори родените на континентот во малцинство.

Орбан говореше на масовен митинг во центарот на Будимпешта, на три недели пред парламентарните избори во Унгарија, на кои сака да добие трет по ред мандат за влада.

Тој смета дека Европа се предала со „кренати раце“ пред масовната миграција на луѓе од Африка и од Блискиот исток.

„Младите во Западна Европа ќе доживеат да видат како стануваат малцинство во сопствената држава, и како го губат единственото место во светот што го нарекуваат свој дом“.

Меѓу транспарентите на митингот на кој говореше унгарскиот премиер се истакнуваа „Унгарија ја штити Европа“, и „Татковината пред сѐ“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×