Орбан: Иднината на ЕУ ќе се одлучува на бугарската граница, а не во Брисел
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Иднината на Европската унија ќе се одлучува на границата на Бугарија со Турција, а не во Брисел, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан додека заедно со бугарскиот колега Бојко Борисов ја прегледуваше оградата со бодликава жица во бугарското село Лесово, кое е дел од рутата на мигрантите на патот кон ЕУ.

„Успешната одбрана на Бугарија е заеднички интерес на сите нас. Ако можеме да ѝ дадеме три милијарди евра на Турција, која не е членка на ЕУ, невозможно е да не можеме да ѝ дадеме 160 милиони евра на Бугарија“, изјави Орбан, а Борисов итно ја бара оваа помош од 160 милиони евра од ЕУ, за да се унапреди граничната безбедност на Бугарија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×