Основачот на Faceboоk трет најбогат човек на светот со богатство од 81,6 милијарди долари
Објавено на од во Компании

Zakerberg 1Основачот на социјалната мрежа „Facebook“, Марк Закерберг ја зазема третата позиција меѓу најбогатите луѓе во светот. По минатонеделниот раст на вредноста на акциите на Facebook, богатството на Закербер се проценува на 81,6 милијарди долари.

Со тоа тој го недмина Ворен Бафет, кој според последните податоци поседува 81,2 милијарди долари.
Од почетокот на 2018 година, врендоста на акциите на „Facebook“ се зголеми за 15%

За прв пат во историјата на рангирањето, предводено од „Bloomberg“ и пласманот на најбогатите 500 луѓе на планетата, првите три позиции ги заземаат технолошки титани.

Основачот на „Amazon“, Џеф Безос, останува на лидерската позиција со 141 милијарда долари, по него следи Бил Гејтс основачот на „Microsoft“ со богатство од 94,2 милијарди долари.
Топ 10 од најбогатите луѓе во светот имаат вкупно 774 милијарди долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×