Основачот на Икеа купувал облека на пазар
Објавено на од во lifestyle

Милијардерот Ингвар Кампрад, основачот на Икеа, купува облека на пазар со цел да штеди, изјави во документарна емисија Кампарад која се емитуваше на шведските телевизии.

Кампрад на 30 март ќе наполни 90 години, а познат во јавноста е по штедливост, а токму тоа, како што тврди и самиот, му помогнало да ја направи Икеа светски бренд.

Ikea„Мислам дека немам ниту едно парче облека што не е купено на пазар. Тоа значи дека сакам да им бидам пример на другите“, изјави тој.

Инаку, се проценува дека Капмрад има акумулирано богатство од околу 640 милијарди шведски круни што е околу 65.650 милијарди евра, тврдат шведските медиуми.

Тој претходно исто така има откриено и други начини на кои сака да штеди пари.

„Настојувам да се шишам кога сум во земјите во развој. Последен пат тоа било во Виетнам“, изјави тој во 2008 година.

One thought on “Основачот на Икеа купувал облека на пазар

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×