Остри критики од Познањ за ЕУ поради одлагањето на преговорите со Македонија
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Полскиот претседател Анджеј Дуда вчера остро ја критикуваше ЕУ заради одлагањето на почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија и Албанија со Унијата.
андреј дуда„ЕУ не треба да се однесува кон земјите на тој начин кога тие ги спроведуваат различните реформи насочени кон идната интеграција, посочи Дуда на средбата на врвот на иницијативата „Берлинскиот процес“ во Познањ“, пренесе Ројтерс.
Тој додаде дека тие земји исполниле многу барања за започнување на преговорите.
Во јуни Советот на ЕУ не успеа да постигне согласност за давње датум за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан изрази увереност дека одлуката по ова прашање ќе биде донесена до октомври.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×