Осум бугарски телекомуникациски оператори се обединија против пиратеријата
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Осумте компании основаа здружение на Бугарските телекомуникациски оператори (БАБТО). Новото здружение е непрофитно и беше формирано пред неколку денови од претставници на малите и средни претпријатија во областа на телекомуникациите.
piraterija_i_falsifikuvanje1Новата асоцијација ги вклучува Net 1 EOOD, СКАТ ТВ ООД, Нетера; ДООЕЛ “Видеосат 21 век” ООД, “Норт вест юнион” ООД, “Киви-ТВ” ООД, “Делта 95″ Рибар и “Телекабел” АД. Во соопштението до медиумите се наведува дека целта на здружението е да ги штити интересите на бугарскиот легален мал и среден бизнис.
Петар Ризов, извршен директор на Нет 1, беше избран за претседател на БАБТО, рече: “Најголемата закана за легитимниот бизнис е штетноста на пиратската дистрибуција на содржини”.
“Никој не обрнува внимание на понудата на телевизиски и музички содржини од нерегистрирани оператори кои отворено се рекламираат како нудат” бесплатни телевизија “, преку IPTV боксови. Тоа се оператори кои не плаќаат авторски права, даноци, социјални придонеси. Наш приоритет ќе биде иницирањето на дијалог со државните институции и останатите здруженија во индустријата за усвојување на соодветни промени во законодавството кои одговараат на променетата технолошка средина и можностите кои таа ги дава за наметнување и напредување на овој нов пиратски модел “, рече Ризов.
БАБТО, исто така, подготвува предлози за измени и дополнувања на Законот за авторски и сродни права, усвоен на прво читање. Здружението ја поддржува идејата за далечинско следење на дистрибутерите на телевизиските програми, се додека ги вклучуваат сите технолошки платформи (кабел, сателит, IPTV) и се имплементираат преку уреди заверени од Државната агенција за метролошки  и технички надзор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×