Oтворен Копаоник бизнис форум 2019
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

За прв пат, специјалниот гостин ќе биде генералниот директор на Европската комисија за проширување, Кристијан Даниелсон.

kbf

Во име на организаторот, Здружението на економисти на Србија, добредојде на учесниците и гостите им посака претседателот на зојузот, Александар Влаховиќ кој рече дека интересот никогаш не бил повисок.

„Не чека тридневна напорна работа, па оставам повеќе приказни за утре“, рече Влаховиќ.

Тој потврди дека премиерката на Србија Ана Брнабиќ ќе се обрати утре. Гостите беа поздравени од финансискиот директор на групата МК, Душан Радичевиќ, домаќин на коктел, како што вели, не е лесно да се биде актуелен и различен.

Копаоник бизнис-форумот започна со специјални настани, а церемонијата на отворање е закажана за утре со учество на претседателот на Владата Ана Брнабиќ во рамките на пленарната сесија на тема Макроекономска основа за силен раст. Централната тема на овогодинешниот Форум, кој ќе се одржи во Гранд Хотел, ќе биде “Србија 10 години по голема рецесија: Силен раст како императив.

За четири дена ќе бидат организирани 26 панели, три пленарни сесии и шест специјални настани. Оваа година KBF, според организаторите, предизвика најголем интерес на учесниците досега. На првиот ден од форумот, покрај премиерката Ана Брнабиќ, ќе говори и министерот за финансии, Синиша Мали, додека на вториот ден од форумот ќе учествуваат министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Зорана Михајловиќ, министерот за труд, Зоран Ѓорѓевиќ, министерот за иновации и технологија Ненад Поповиќ.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×