Ова се 8-те големи сили кои ја обликуваат иднината на глобалната економија
Објавено на од во hi-tech & business

Светот се менува побрзо од кога било досега.

world-of-marketingСо милијарди луѓе хипер-поврзани едни со други во глобална мрежа без преседан, таа овозможува речиси моментално ширење на нови идеи и иновации.

Комбинирајте ја оваа поврзаност со демографската динамика, менувајќи ги вредностите и ставовите, растечката политичка неизвесност и експоненцијалниот напредок во технологијата, и јасно е дека следната деценија ќе се претвори во историска трансформација.

Но, каде се вкрстуваат сите овие големи трендови и како можеме да го сфатиме светот зафатен со својата сложеност и нијанси? Понатаму, како да ги поставиме нашите едра да ги искористиме можностите што ги претставува ова море на промени?

Техничка инвазија

Во најголем дел од историјата на бизнисот, водечките светски компании се индустриски фокусирани.

Пионерите како Хенри Форд и Томас Едисон иновирале во физичкото царство, користејќи атоми дојдоа до нови начини да ги реорганизираат овие атоми за да создадат работи кои ги користиме секојдневно. Потоа, компаниите инвестирале големи количини на капитал за изградба на физички фабрики, плаќање на илјадници работници и изградба на овие работи.

Поголемиот дел од големите компании со сини чипови беа изградени на овој начин: IBM, U.S. Steel, General Electric, Walmart и Ford се само неколку примери.

Но, денешната деловна реалност е многу поинаква. Живееме во еден свет на бајти – и за прв пат технологијата и трговијата се судрија на начин кој ги прави податоците многу повредни од физичките, опипливи објекти.

Најдоброто место за да се види ова е во тоа како пазарните вредности ги прават бизнисите.

бајтиКако што можете да видите погоре, компаниите како Епл, Амазон и Мајкрософт ги замениле традиционалните компании со сини чипови кои градат физички работи.

Техничката инвазија е проширена и поврзана со мрежни ефекти и вештачка интелигенција од невидени размер за да се создадат глобални платформи. Техничка инвазија веќе ја презеде малопродажбата и рекламирањето – а сега инвазивните сили ги поставуваат своите очи на здравството, финансиите, производството и образованието.

Дали атомите ќе бидат повредни од бајти?

Еволуцијата на парите

Парите се веројатно еден од најважните пронајдоци на човештвото. Од кожените производи до златни прачки, формата и функцијата на парите постојано се менуваа низ историјата.

Во современиот свет, дефиницијата на пари е поблескава од било кога. Централните банки создаваат трилиони долари од „тенкиот воздух“ на финансиската криза, а од друга страна, всушност можете да ја користите технологијата blockchain за да креирате сопствена натпреварувачка крипто валута со само неколку кликања.

Без оглед на тоа што е пари а што не е, луѓето позајмуваат рекордни количини од нив.

Светот сега има натрупани долгови во висина од 247 трилиони долари, вклучувајќи ги и 63 трилиони долари позајмени од централните власти.

париВо денешните необични монетарни околности, големите оптоварувања на долгови се само една аномалија.

Еве ги и другите примери кои ја илустрираат еволуцијата на парите: Венецуела има хиперинфлјација на скоро сите вредности на својата валута, “Војната за кеш” беснее низ целиот свет, централните банки даваат пари со негативни каматни стапки (Шведска, Јапонија, Швајцарија итн.), Како и крипто валутите како Биткоин, колективно вредат над 200 милијарди долари.

Како ги гледаме парите, и како таа перцепција еволуира со текот на времето – е основниот фактор што влијае на нашата иднина.

Пејзажот на богатството

Богатството не е стагнантно – и така за оние кои бараат да извлечат максимум од глобалните можности, императив е да се добие чувство за тоа како се менува пејзажот на богатството.

Модерниот поглед е  во зависност од тоа како гледате: Амазон и Епл вредат повеќе од 1 трилион долари, Џеф Безос има богатство од 100 долари +, а сегашниот берзата е најголема во модерната историја.

Ќе продолжи ли овој раст и од каде ќе дојде?

Еве еден поглед врз основа на проекциите од Светската банка:

растИ покрај овие проценки, постои листа за „перење“ на предмети за кои се загрижени ултра-богатите – сето тоа од очекуваното враќање на инфлацијата во свет каде што геополитичките „црни лебеди“ се чини дека се се’ почести.

Еве зошто оние што градат и заштитуваат богатство со право се загрижени:

Но, пејсажот на богатството не е само за милијардери и големи компании – тој се менува и на други интересни начини, како на пример, дефиницијата за богатство во себе носи ново значење, откако миленијалците го презедоа јуришот на одржливото инвестирање.

Како ќе изгледа богатството една деценија од сега?

поглед

Источни ветувања

Економскиот пораст на Кина е огромна приказна со децении.

До неодамна, ние само можевме да добиеме преглед на што е способна источната суперсила – и во наредните години, овие ветувања ќе бидат реализирани на нивоа кои сè уште ќе ги збунува многумина.

Разбирливо, опсегот на кинеското население и економијата сè уште може да биде доста тешко да се стави во перспектива.

Следната мапа може да помогне, бидејќи ги обединува двата елементи заедно за да покаже дека Кина има безброј градови со повисока економска продуктивност од целата земја.

градовиВсушност, Кина има над 100 градови со повеќе од 1.000.000 жители. Овие градови, од кои многумина живеат под радарот на глобалната сцена, имаат импресивни економии – дали се изградени од фабрики, производство на природни ресурси или информациска економија.

Како еден импресивен пример, делтата на реката Јангце – единствен регион кој ги содржи Шангај, Суджоу, Хангжу, Укси, Нантонг, Нинбо, Нанџинг и Чангчо – има БДП од 2,6 трилиони долари, што е повеќе од Италија.

Забрзување на технолошкиот напредок

Постојат многу аспекти на промени кои ќе влијаат на нашата заедничка иднина.

Кога станува збор за технолошки напредок, стапката на промена сама по себе станува побрза и побрза. Секоја година носи повеќе технолошки достигнувања од последната. и штом иновациите ќе го добијат потребниот замав, развојот ќе се случув во „слепа трка“.

Ова би можело да се опише како функција на Законот на Мур, а законот за забрзување на враќањето е исто така нешто што футуристите како Реј Курцвеил го зборуваа со децении.

тркаИнтересно, постои уште една огранок на забрзување на промените што повеќе се однесува на деловниот и економскиот свет. Не само што брзината на промените станува побрза, туку од различни причини, пазарите можат побрзо да усвојат нови технологии.

Нови производи можат да придобијат милиони корисници за само неколку месеци, а играта Покемон-Го служи како интересна студија на случај за овој потенцијал. Играта натрупала 50 милиони корисници за само 19 дена, што е „трептај ока“ во споредба со автомобилите (62 години), телефонот (50 години) или кредитните картички (28 години).

технологииБидејќи новите технологии се создаваат со побрзо и побрзо темпо – и како што тие се усвоени со рекордни брзини од страна на пазарите – фер е да се каже дека иднината би можела да дојде со опасна брзина.

Зелената револуција

Не е тајна дека нашата цивилизација е во средината на раб на сеизмичкиот премин кон поодржливи извори на енергија.

Но, за целосно да го цениме значењето на оваа промена, треба да ја погледнете големата слика на енергија со текот на времето. Подолу е графиконот на потрошувачката на енергија во САД од 1776 до денес, покажувајќи дека енергијата што ја користиме за развој на енергија не е трајна или статична низ историјата.

зеленоИ со брзината со која технологијата сега се движи, очекуваме нашата енергетска инфраструктура и системи за испорака да се развиваат со уште поголемо темпо отколку што сме го имале претходно.

Менување на човечката географија

Глобалната демографија секогаш се менува, но популарниот бран во следните децении целосно ќе ја преобликува глобалната економија.

Во западните земји и Кина, населението ќе се стабилизира поради стапките на фертилитет и демографските „шминки“. Во меѓувреме, на африканскиот континент и низ останатиот дел од Азија, бурните популации во комбинација со брза урбанизација која ќе задржи повеќе од 50 милиони луѓе.

До крајот на 21-от век, оваа анимација покажува дека само Африка може да содржи најмалку 13 мегаполиси, кои се поголеми од Њујорк

гифВо тоа време, се предвидува дека Северна Америка, Европа, Јужна Америка и Кина ќе се комбинираат за да заземат нула од 20 најнаселени градови во светот.

Трговскиот парадокс

По дефиниција, консензуална и рационална трговија меѓу двете страни е онаа што ги прави двете страни подобри.

Врз основа на овој микроекономски принцип, а исто така и консензусот на економистите дека слободната трговија е крајно корисна, земјите од целиот свет постојано работат на отстранување на трговските бариери од Втората светска војна, со голем успех.

Но, ништо не е секогаш едноставно, и овие долгоочекувани вистини сега се соочат со предизвици и во општествениот и во политичкиот контекст. Сега се чини дека сме заробени во трговски парадокс во кој политичарите даваат ветување за слободна трговија, но често преземаат дејства во спротивна насока.

За да добиеме чувство за тоа колку би можело да се тргува меѓу две нации, претходно графиконот ги покажува тековните односи меѓу САД и Канада, во кои секоја земја е најдобриот клиент на другиот.

парадоксСо неодамнешниот договор на USMCA, двете земји се чини дека ги оставија своите разлики на страна за сега – но трговскиот парадокс ќе продолжи да биде актуелна тема во економијата и инвестирањето на глобално ниво во многуте години што доаѓаат, особено додека трговска војна со Кина беснее.

 

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×