Ова се прашањата што на интервју ги поставува директорот на Dropbox
Објавено на од во lifestyle

Триесетгодишниот милијардер Дрју Хјустон кој е извршен директор на познатата компанијата Dropbox во интервју за The New York Times ги открива прашањата кои сака да им ги поставува на луѓето кои аплицираат за работа во неговата компанија.

Еве кои се тие прашања:

  1. Во вашата професија, кој е најдобар на свет?
  2. Кои се вашите професионални идоли?
  3. Што научивте минатата година?
  4. Да сте во можност да поразговарате со себе од пред десет години, кој совет би сте го дале?
  5. Која е најважна лекција која ја научивте?

Тој вели дека токму овие прашања му помагаат да ги запознае и да ги разбере кандидатите. Исто така наведе дека го привлекуваат луѓето кои навистина си ја сакаат својата професија.

Овој млад милијардер е пример на многу претприемачи ширум светот, па можеби е добро да размислите како вие би ги одговориле овие прашања пред да одите на интервју за работа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×