Оваа девојка е од БиХ, има 22 години и веќе е милионерка
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Оваа интересна приказна за успехот на една млада девојка од БиХ ја донесува австрискиот Kurier.at.
Matea-TadicМатеја Тадиќ е родена во Вилах во 1996 година. Таа е најмладото дете во семејството (има две постари сестри), нејзините родители се босански Хрвати.
Образованието о стекнала во CHS Villach, каде што дипломирала. На 18 години ја добила својата прва работа (во канцеларијата на градоначалникот во Вилах), а во 2017 година се приклучила на Палас Капитал Инвестбанк во Виена.
Оваа интересна приказна за успехот на една млада девојка од БиХ ја донесува австрискиот Kurier.at.
Оние кои ја познаваат Матеја ќе кажат дека од млада возраст била решителна и уверена. Матеја е дете на Босански Хрвати кои веќе долго време живеат во Австрија, пренесува весникот “Вечерњи лист”.
Таа израснала во скромно семејство со многу одрекување и без луксуз. Само една недела по завршувањето на дипломирањето  потпишала договор, со канцеларијата на градоначалникот во родниот град.
“Се пријавив за оваа работа во текот на последната учебна година”, вели Матеа.
Таа работела таму две години пред нејзиниот живот “да се преврти наопаку”.
“Работата беше забавна, но тоа не беше навистина предизвик за мене. Освен тоа, сакав да одам во Виена “, открива таа.
Еве што се случило! Таа се сретнала со Флоријан Кошат, виенски инвестициски банкар, кој потоа останува во Вилах поради деловни причини.
“Разговаравме и на крајот тој рече дека верува дека ќе се вклопувам добро во неговата компанија. По месеци ме повика и рече дека има работа за мене во Виена. Јас едноставно не можев да поверувам во моите уши, знаев, сигурно нема да ја пропуштам оваа прилика “, вели таа.
Волјата е најважна
Таа ја напушта својата канцеларија наредниот ден, патува за главниот град на Австрија, го поминува официјалното интервју за работа и станува најмладата вработена во компанијата на возраст од 20 години без завршено образование за банкарство.
“Тогаш шефот  јасно ми рече:” Образованието е важно, но не е пречка ако не го немате. Вашата волја е најважна “, рече тој.
Матеа се фрлила на работа, работела од утро до вечер, 70 – 80 часа неделно, што е честа појава во инвестициското банкарство.
“Научив од професионалната литература и од моите постари колеги. Отидов надвор од моите граници како почетник, морав да научам како да се справам со поразот и застојот. Успехот во преговорите не е секогаш позитивен, 80% од преговорите во бизнисот, всушност, не даваат резултати. И пред сè, ви треба едно нешто: визија за тоа каде одите и каде сакате да одите. Треба точно да знаете што сакате да постигнете, секој ден, и зошто го правите тоа “, вели Матеја.
“Вашата цел мора да биде лична и колку што е можно поконкретно. На пример: “Сакам да купам златен божиќен часовник за мајка ми” или “Јас ќе го заработам мојот прв милион до 25″, истакнува Матеја. За неа, ова се вистински цели.
Плата и приходи
“Работам работа од соништата. Како и повеќето луѓе, секогаш сакав да имам многу пари. Бидејќи тоа ми овозможува многу работи за кои сонувам. Не ми е гајле за шопинг или дружење со пријателите. Тоа е губење време “, вели таа.
Не зборува премногу за своето одрекување. Но, понекогаш таа може да пее и да пее, бидејќи таа, како што вели, е талентиран рапер.
“Музиката ми помага да процесирам некои работи, и тоа е одличен начин да се балансира мојата работа”, вели таа.
За износот на приходите вели: “Овој вид на заработка се заснова на приходите, обично тие изнесуваат 10-30% од износот на инвестициски проекти. Со милиони долари, тоа е доста значајна сума. “

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×