Оваа компанија започна да работи само 4 дена во неделата, резултатите изненадија многумина
Објавено на од во Компании

Приходи пораснаа за 46%, при што задржувањето на персоналот спорасна од 72 на 88%. Персоналот е среќен и компанијата успева

Компанијата во Австралија воведе три слободни денови неделно и по еден месец забележа огромна промена. Медиумската агенција „Верса“ со седиште во Мелбурн стигна до медиумите заради продолжениот одмор што го има секоја недела, при што нивните претпоставени велат дека моделот апсолутно успеал, пренесува Индекс.

Освен во сабота и недела, вработените во „Верса“ имаат слободен ден и во среда.

Генералниот директор Joпони Клов изјави за LADbible: „Ние буквално ја затвораме канцеларијата во среда, дозволувајќи му на нашиот тим да вклучи време за семејство, спорт или спиење, без да мора да го исцеди сето тоа за време на викендот“.

Директорот Кет Блекман ја тестирал четиридневната недела минатиот јули и бил апсолутно воодушевен.

„Откако пробавме многу флексибилни аагажмани што не успеаја (луѓето земаа толку многу различни денови што е невозможно да се управуваат), Кет сфатил дека може да создаде слободен ден за сите. Среда има смисла затоа што е средината на неделата. Ние го создадовме моделот „две мали недели“ и тој работи одлично “, вели Клоу.

„Тоа помина толку добро што еден месец се претвори во три, кои се претворија во шест, и на крајот поминаа повеќе од една година, но сепак е проба. На луѓето им даваме до знаење дека ако престане да функционира, ние ќе престанеме да го правиме тоа, и тоа ги задржува луѓето мотивирани да работат “, продолжува тој, додавајќи дека вработените се задоволни.

„Приходи пораснаа за 46%, при што задржувањето на персоналот спорасна од 72 на 88%. Персоналот е среќен и компанијата успева и се надеваме дека нашата студија на случај ќе им помогне на другите компании да бидат доволно храбри за да го сторат тоа “, заклучи тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×