Овие 11 земји-членки на ЕУ веќе ги исполнуваат своите цели за обновлива енергија за 2020 година
Објавено на од во Економија
Речиси половина од 28-те земји-членки на ЕУ (ЕУ) веќе ги остварија или се близу до остварување на целите за обновлива енергија до 2020 година.
европа обновливаНо, и покрај ова, постепено се забавува стапката на искористување на обновливите извори на енергија во ЕУ.
Оние кои веќе се на врвот по остварување се: Бугарија, Хрватска, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Италија, Унгарија, Литванија, Романија и Шведска. Зад пеиците им се Австрија, Грција и Латвија, кои изгледаат сигурно дека ќе ги остварат своите цели.
Мала е веројатноста да биде изненадување тоа дека нордиските земји се добро застапени; Шведска се најде на врвот со 54,5% од својата енергија од обновливи извори пред второпласираната земја, Финска, со 41% – по кои следат Латвија со 39% и Данска со 35.8%. И покрај своите силни перформанси, Летонија допрва треба да ја погоди својата цел, но е само околу 1% оддалеченост.
Холандија е најдалеку од својата цел – 7,4 процентни поени (п.п.) подалеку од својата цел за 2020 година. Следната Франција (6.7 п.п.), потоа Ирска (5.3 п.п.) и Велика Британија (4.8 п.п.).
Првата година во која учеството на обновливите извори на енергија беше измерено во ЕУ беше во 2004 година, кога изнесуваше 8,5% . До 2016 година таа порасна на 17% и 17,5% за 2017 година.
Но, додека вкупниот удел на обновливите извори на енергија што се користат за задоволување на енергетските потреби на земјите-членки на ЕУ се зголеми двојно од 2005 година, стапката на усвојување се забавува. Ако овој тренд продолжи, тоа би можело да предизвика неколку земји-членки, а можеби и цела ЕУ, да ја пропушти својата цел од 2030 година од најмалку 32% обновлив придонес за потрошувачката на енергија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×