Пабло Исла: Најдобриот менаџер на светот кој докажува дека може да се биде скромен и голем
Објавено на од во Профил

PicPabloIslaПабло Исла
главен извршен директор на Inditex

Името Inditex можеби на прва не ви е познато, но брендовите зад кои стои оваа мултинационална компанија сигурно се познати на речиси секој човек. Zara, Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Oysho, Uterque, Zara Home…се брендовите кои влегуваат во рамки на шпанската групација Inditex, која важи за една од најголемите трговци со облека во светот. Кога се зборува за успехот на Inditex не може тој да не се поврзе со името на Пабло Исла, кој веќе веќе 14 години е на чело на оваа групација, за кој период пазарната вредност на компанијата и приходите се неколкукратно зголемени, што не е лошо за некој кој сакал да биде адвокат. Но, Пабло Исла има признание за неговите лидерски способности повеќе отколку што би посакал секој менаџер во светот. Веќе втора година е прогласен од страна на угледниот бизнис магазин Harward Business Review за менаџер со најдобри резултати или top performing CEO во светот. Но, она што стои зад успехот на Пабло Исла е неговиот менаџерски стил, кој ако треба да се опише со еден збор, тоа би бил зборот скромност.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×