Пабло Исла: Во бизнисот може да се биде многу амбициозен и скромен во исто време
Објавено на од во ЛИДЕРИ

PicPabloIslaПабло Исла
главен извршен директор на Inditex

Пабло Исла е извршен директор на групацијата Inditex, кој веќе втора година по ред угледниот бизнис магазин Harward Business Review го прогласува за најдобар менаџер во светот. 
Најголемиот трговец за облека во светот Inditex, кој во своето портфолио ги има брендовите Zara, Massimo Duty, Bershka и уште неколку дурги, успева да расте и во сложени економски услови токму благодарение на нејзиниот прв менаџер, кој важи за директор кој е ослободен од крутите хиерархиски правила и својот стил на управување го базира на емоционална интелегенција. Ослободен од своето его, Исла избегнува во фокусот на успехот на Inditex да се става тој лично, туку секогаш истакнува дека клучно е квалитетот на производите, потребите на потрошувачите и мотивираноста на вработените.
Под 12 годишното лидерство на Исла, кој на Inditex се приклучи во 2005 година, компанијата успеа да ја зголеми пазарната вредност седум пати, да ја забрза глобалната експанзија со отврарање во просек по една продавница дневно и да стане највредна шпанска компанија. Импресивни резултати за некој кој сакал да биде адвокат. Еве некои од погледите на Исла за управување и менаџрирање намалопродажба на облека.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×