Пад на еврото во однос на доларот
Објавено на од во Економија

Еврото утрово ослабна за 0,2% во однос на доларот и со него се тргува со 1,1346 долари, што е најниска цена во изминатите две недели, а по неочекуваниот пад на германското индустриско производство 4 месеци по ред.

berza

Курсот на еврото денеска ослабна во однос со доларот на меѓународните пазари, притиснат од најновите вести од германската економија за падот на индустриското производство четири месеци по ред.

Според последните податоци, индустриското производство во најголем дел од европските економии во декември паднало за 0,4%, по ревидираниот 1,3 % пад во ноември. Според аналитичарите, очекувањата биле дека ќе има раст од 0,7 %.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×