Пад на индексите на Волстрит, раст на енергетскиот сектор
Објавено на од во Економија
Како резултат, цените на акциите во енергетскиот сектор вчера скокнаа за 3,3%, а исто така како резултат на зголемувањето на геополитичките тензии, акциите на производителите на оружје се зголемија.
волстритИндексите на берзата Вол Стрит опаднаа како резултат на геополитичките ризици и можните економски последици по нападот врз саудиските нафтени објекти, но енергетскиот сектор значително се зголеми како резултат на големиот скок на цената на нафтата.
Дау Џонс опадна за 0,52 отсто на 27.076 поени, додека S&P 500 падна за 0,31 отсто на 2.997 поени и индексот „Насдак“ 0,28 проценти на 8.153 поени.Од 11-те главни сектори на индексот S&P 500, на 8 им падна цената вчера, бидејќи инвеститорите стравуваат од зголемени геополитички тензии на Блискиот исток по нападот со беспилотни летала на најголемиот нафтен објект на Саудиска Арабија.
Беспилотните летала врз две нафтени станици „Арамко“ во провинциите Абкаику и Кураису во саботата предизвикаа пожари и го прекинаа производството, а одговорноста за нападот ја презедоа јеменските бунтовници, поддржани од страна на Иран.Како резултат, тензиите меѓу Иран и Саудиска Арабија и нејзиниот сојузник на САД се зголемија, зголемувајќи ја несигурноста во регионот богат со нафта.
Покрај тоа, се зголемија стравувањата од остар пад на понудата на нафтените пазари, како и потенцијалните последици за економијата од зголемувањето на цените на „црното злато“.
Се проценува дека Саудиска Арабија го намали производството за 5,7 милиони барели на ден, што е скоро половина од вкупното производство или 5% од вкупното светско производство.
Како резултат, цените на нафтата на светските пазари скокнаа за повеќе од 10%, на највисоко ново за четири месеци, а во еден момент тие се искачија за плус 20%.
Како резултат, цените на акциите во енергетскиот сектор вчера скокнаа за 3,3%, а исто така како резултат на зголемувањето на геополитичките тензии, акциите на производителите на оружје се зголемија.
Покрај тоа, цената на златото скокна  за 1,27% на 1.507,40 долари за унца, додека пазарот на сребро се зголеми за 2,96% на 17,94 $ за унца.
Од друга страна, цените на акциите во секторот за авијација и поморство паѓаат нагло, бидејќи зголемувањето на цените на нафтата може да ги зголеми трошоците за гориво за овие компании.
Наводно, значајно опадна и индексот
Покрај тоа, тие ги зголемија стравувањата од остар пад на понудата на нафтените пазари, како и потенцијалните последици за економијата од зголемувањето на цените на „црното злато“.
Се проценува дека Саудиска Арабија го намали производството за 5,7 милиони барели на ден, што е скоро половина од вкупното производство или пет проценти од вкупното светско производство.
Како резултат, цените на нафтата на светските пазари скокнаа за повеќе од 10 проценти, на највисоко ново за четири месеци, а во еден момент тие се искачија плус 20 проценти.
Како резултат, цените на акциите во енергетскиот сектор вчера скокнаа за 3,3 проценти, а како резултат на зголемувањето на геополитичките тензии, акциите на производителите на оружје се зголемија.
Покрај тоа, цената на скапоцените метали скокна. Пазарот на самото место се зголеми за 1,27 проценти на 1.507,40 долари за унца, додека пазарот на сребрени места се зголеми за 2,96% на 17,94 $ за унца.
Од друга страна, цените на акциите во секторот за авијација и поморство паѓаат нагло, бидејќи зголемувањето на цените на нафтата може да ги зголеми трошоците за гориво за овие компании.
Наводно, значајно опадна и индексот S&P 500 на трговскиот сектор, 1,4%, бидејќи тие компании исто така може да бидат погодени од зголемувањето на трошоците за гориво.
на трговскиот сектор, 1,4 проценти, бидејќи тие компании исто така може да бидат погодени од зголемувањето на трошоците за гориво.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×