Пад од 60% на производството на маслиново масло во Италија
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Минатата 2018 година е забележана како една од најлошите за маслионовиот сектор, а причините се климатските промени.

trees-redcross

Според италијанскиот институт Isme, производството на маслиново масло минатата година изнесувало 185.000 тони, во однос на 429.000 тони во 2017 година.

Најпогодена е јужната област Puglia, а само таа произведува половина од вкупното италијанско производство на маслиново масло. Таму е забележан пад од 65% поради мраз и снег, кои во март минатата година го погодиле овој регион и поради бактеријата Ксилела (lat/ Xylella) која ги погодува маслинките.

Поради падот на производството се појавил раст на цените, па така, екстра цеденото маслиново масло во декември чинело 5,6 евра по килограм, што е за 40% поскапо од цената во јуни 2018. Во Сицилија цената достигнала 7 евра по килограм.

И Грција и Тунис имале тешка година, а Шпанија го задржала големото производство.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×