Падот на индустриското производство во еврозоната поголем од очекуваното
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Индустриското производство во Еврозоната се намали повеќе од очекуваното во јули, втор месец по ред, што значи дека индустријата на блокот од 19 члена влегува во третиот квартал со негативни резултати.
European Union flag against European ParliamentИндустриското производство во еврозоната опадна за 0,4 проценти во однос на јуни и 2 проценти на годишно, ниво соопшти Евростат.
Економистите предвидоа послаб пад на производството – 0,1 проценти на месечно ниво и 1,3 проценти на годишно ниво.
Евростат ги ревидираше бројките за јуни, што сега укажува на месечен пад на производството од 1,4 проценти, наместо претходно проценетиот пад од 1,6 проценти.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×