Папата Францис утре ќе прими високи претставници на Google на официјална аудиенција
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Поглаварот на римокатоличката црква, папата Францис, не крие дека ја сака технологијата, и неколку пати јавно говореше за интернетот и за предностите на модерните технологии, советуваше како треба да се користат, а сега ќе прими двајца истакнати раководители на една од најголемите интернет компании.

Имено, CEO-то на Alphabet (и некогашен прв човек на Google), Ерик Шмит, и директорот на одделот Google Ideas, Џаред Коен, утре доаѓаат во Ватикан на аудиенција кај папата Францис, најавено е на Twitter. Не се знае за што ќе разговараат, но, бидејќи Google Ideas се занимава со поттикнување на слободата на изразувањето и со помагање на луѓето кои се соочуваат со насилство и малтретирање, се претпоставува дека темите ќе произлезат оттука.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×