Папата ќе ја посети Македонија во мај следната година
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

PapaПапата Франциск следнава пролет ќе ја посети Македонија, објави глобалниот римокатолички интернет сервис ,,Религион дигитал”.

Според информацијата, посетата на Папата би била во рамките на мини балканска турнеја во која ќе ги посети и Бугарија и Романија.

Според првично планираното, поглаварот на Римокатоличката црква, оваа турнеја ќе ја реализира меѓу 3 и 7 мај 2019 година.

Македонските државници секоја година при аудиенцијата за време на чествувањето на светите Кирил и Методиј во Рим, упатуваат покани до Папата, но десега тој не реагираше на нив.

Папата секој Велигден го честита и на Македонски јазик, а во 2015 година и јавно се помоли за Македонија, веднаш по кумановските настани..

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×