Папата набрзо ќе ги посети Белград и Приштина?
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Папата Францис би требало да ги посети Белград и Приштина во наредните 12 месеци, тврдат неофицијално за белградски Данас западни дипломатски извори.

Според нивните информации, папата откако добил покана од српскиот премиер Александар Вучиќ да дојде во прва официјална посета на Белград, бил волен да го стори тоа, а ниту Спрската православна црква не се противела на идејата.

Приштински Коха диторе објави вчера дека косовскиот претседател Хашим Тачи по приемот кај папата рекол дека од него слушнал оти „има намера да го посети Косово и да ја признае реалноста на Балканот“.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×