Папата побара прошка за жените кои извршиле абортус
Објавено на од во Политика

Папата Францис ќе им дозволи на сите свештеници да дадат официјална прошка на жените кои направиле абортус, а ќе побараат прошка за време на претстојната Светата година на милосрдието на Римокатоликата црква.

Во писмото од Папата кое денес го објави Ватикан пишува дека жените кои ја прекинале бременоста се соочиле со „егзистенцијални и морални искушенија“ и додаде дека „сретнал многу жени кои во своето срце уште носат рана од таквата очајна и болна одлука“.

Инаку, според учењето на Римокатоличката црква, абортусот е многу голем грев. Таквиот грев формално може да го прости главниот исповедник на диоцезата или христијански мисионер.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×