Папата: Секој свештеник различно ќе се суди
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во Фебруари католичките свештеници ширум светот ќе присуствуваат на самит во Ватикан каде ќе се дискутира за нивното лидерство и како да се справат со злоупотребата на деца внатре во црквата.

20160914T0844-5137-CNS-POPE-AUDIENCE-PRINCES-1024x675

Лани, серија на истраги ја потресоа црквата, вплеткувајќи го Папата Францис во најголемата криза на неговото папство. Истрагите открија дека сексуалното злоупотребување на мали деца внатре во црквата се случува низ историјата и било прикривано со децении, а илјадници жртви имаат докази за силување и насилство врз нив.

Папата Францис е првиот од својот вид кој се сретнал со жртви на злоупотребата внатре во ѕидовите на Ватикан.  Тој смета дека за судењето на секој свештеник оптужен за сексуално злоупотребување и насилство треба да се формира посебен трибунал, со секогаш различна порота. Изгледа дека овој модел ќе биде прифатен од страна на сите засегнати, а тоа значи дека поротата нема никогаш да биде иста и ќе се менува во зависност од тоа кој свештеник е и каков е случајот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×