Парче од вселената на вашата рака – OMEGA Speedmaster Grey Side of The Moon “Meteorite”
Објавено на од во lifestyle

Оригиналниот OMEGA Grey Side of the Moon ја заслужи својата репутација со извонредниот дизајн и иновативните технологии. Новиот модел од серијата испорачува нова убавина отелотворена во керамика и 18-каратно Sedna злато (легура од злато, бакар и паладиум – 18К значи дека златото е застапено со минимум од 75%), и вистинско парче од вселената што можете да го носите на вашата рака. Имено, дисплејот на секој од овие часовници е изработен од едно цврсто парче вонземски камен.

Проценето е дека на земјата паѓаат од 2.000 до 5.000 метеорити потешки од  1 килограм секоја година. 75% од нив исчезнуваат во океаните или пустините. Но, оние кои ќе бидат откриени се ценети поради нивната уникатност и убавина.

За „метеоритскиот“ дисплеј на OMEGA се обезбедени парчиња од Гибеон метеоритот кој е паднат во Намбија уште во праисторијата.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×