Пацифизмот и космополитизмот се во срцевината на Влашкото поимање на светот
Објавено на од во Фељтон

Pigeon-Of-PeaceФељтон Власи- продолжение број 5

Етничката заедница денес и нејзините перспективи

Тоа што на Балканот не постои засебна Влашка држава не е никаква пречка за Власите да имаат своја татковина. Нивната филозофија вели дека треба да се биде максимално лојален граѓанин на државата во која живееш и целосно да ги почитуваш луѓето со кои си опкружен без разлика на националност и религија. Дополнително нивниот препознатлив пацифистичко- космополитски поглед на светот им дава можност со леснотија да се адаптираат на местото во кое живеат и на народите кои ги опкружуваат. Ако на тоа се додаде и историскиот придонес кој го имаат за секоја една од современите балкански држави не е ни чудо што Власите самите за себе велат дека се народ кој поседува „најмногу татковини“. Дефинитивно Власите се народ кој е спремен за брзо прифаќање на новите вредности кои ги диктира глобалниот свет. А нивните прастари вредности дефинитивно можат да се сметаат за една од основите на она што денеска го нарекуваме демократија.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×