Пазарот на челик во Европа можеби го достигна дното
Објавено на од во Економија
Индустријата страда од ниската побарувачка на автомобилската индустрија и нискиот пораст на увозот.
item_stomanaПроблематичниот пазар на челик во Европа дава знаци дека го достигна дното, според анализата на најголемиот производител на светски производи ArcelorMittal, Индија. Но, додека пазарот на автомобили останува слаб, прерано е да се мисли дека започнало опоравувањето.
Според Герт ван Полворде, извршен директор на компанијата за производство на челик, цените на челикот во ЕУ се зголемуваат и ова е знак дека дното е постигнато.
ArcelorMittal веќе објави прекини во производството во Европа минатиот месец, бидејќи пазарот е под силен притисок поради должностите на САД и послабата побарувачка од Кина. Исто така, испораките во Европа се намалуваат, а цените на железна руда, главната суровина во производството на челик, се во пораст.
“Ако светската економија остане иста како што е денес, челичната индустрија можеби го пробила дното”, рече Поелворде во интервју за Блумберг. “Навистина се надевам дека падот на цените е завршен”, додаде тој.
Цените за топло валан серпентин во северна Европа пораснаа за 15 евра за тон, однсно на 480 евра минатата недела. Ова е најголемото зголемување во последните 12 месеци, според Kallanish Commodities.
“Повисоките цени се прашање на преживување за индустријата сега. Неодамнешниот скок е далеку од доволен, а цените се уште 50 до 60 евра пониски од минатата година, но трошоците за производство се многу повисоки “, рече Ван Поелвоорде.
ArcelorMittal минатата недела се придружи на други европски производители на челик во отворено писмо до водачите на ЕУ, велејќи дека без значителни ограничувања за увозот во Европската унија, ќе се влоши кризата во индустријата во регионот.
Според Герт ван Полворде, пазарот може да почне да закрепнува во четвртиот квартал од оваа година, ако се случи повторно обнова на автомобилскиот сектор и ако Европската комисија го ограничи увозот на  челик со ниски цени, кој го преплавува континентот.
“Ако регулаторите не ја завршат работата, европската индустрија ќе продолжи да се намалува во иднина”, рече тој.
Комисијата во петокот објави дека ќе го забрза ревизијата на увозот на челик, која претходно требаше да заврши до крајот на септември.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×