Песков: Русија го поздравува цврстиот став на Ердоган во однос на САД
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Според него, притисокот на САД е без преседан.
putin erdoganРусија го поздрави цврстиот став на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, како одговор на притисокот на САД врз Анкара поради договорот за купување на рускиот ракетен систем С-400, изјави портпаролот на Кремљ Дмитри Песков.
„Веруваме дека само таква позиција ни овозможува да изградиме слободен и суверен дијалог“, рече Песков, додавајќи дека само неколку земји во светот можат да се однесуваат на суверен начин, а меѓу нив се и Русија и Турција.
Пред пет дена, американскиот државен секретар Мајк Помпео ја предупреди администрацијата на Ердоган дека Анкара нема да биде подобна за производство на делови за авионите Ф-35 поради купување на руски ракетни системи С-400.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×